S Lanom Kasumović, voditeljicom Odsjeka za promicanje spolnog zdravlja sa savjetovalištem Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, razgovarali smo o temi o kojoj je mnogima još uvijek vrlo nelagodno govoriti – spolno prenosivim bolestima. Izdvojila je pet najčešćih zabluda, odnosno neistinih tvrdnji na ovu temu. Detalji su u nastavku!
1. Ako sam jednom imao/la SPB, više ih ne mogu dobiti.
Činjenica: Neke SPB, poput herpesa i HIV-a, trajno ostaju u tijelu. Druge, poput klamidije i gonoreje, se mogu liječiti, ali možeš se ponovo zaraziti ako imaš seksualni kontakt s nekim tko ih ima.
2. Koristim dva kondoma odjednom za dodatnu zaštitu.
Činjenica: Dupli kondom ti ne pruža dvostruku zaštitu. Prilikom korištenja dva kondoma istovremeno veća je mogućnost pucanja kondoma zbog trenja, što može dovesti do neželjene trudnoće i prijenosa SPB.
3. SPB mogu izbjeći ako prakticiram oralni ili analni seks.
Činjenica: Bez obzira na vrstu spolnog odnosa, je li riječ o oralnom, analnom ili vaginalnom, možeš se zaraziti SPB-om.
4. Kontracepcijske tablete me štite od SPB.
Činjenica: Kontracepcijske tablete štite od začeća (trudnoće), ali ne od spolno prenosivih bolesti. Njihova jedina namjena je sprečavanje neželjene trudnoće i regulacija hormona.
5. Po izgledu mogu prepoznati osobu koja ima SPB.
Činjenica: SPB često ne izazivaju nikakve simptome te zaražene osobe ne izgledaju niti se osjećaju bolesno, stoga je odgovorno spolno ponašanje iznimno važno.
- Izbjegavaj često mijenjanje partnera
- Upotrebljavaj kondom (prezervativ)
- Izbjegavaj seks pod utjecajem alkohola i psihoaktivnih sredstava