Piše: Paula Marasović
Danas nas je tehnologija obdarila svojim iznimnim proizvodima i uređajima koji nam iz dana u dan olakšavaju život. Do jučer ste trebali u trgovinu obaviti kupnju, a danas za vas to radi tehnologija. Do jučer ste mogli u muzej na izložbu, a danas to već možete obaviti zahvaljujući naprednoj Googleovoj tehnologiji.
We Wear culture, s podnaslovom “Priče iza predmeta koje nosimo”, projekt je nastao između Google Arts and Culture i preko 180 muzeja, škola i ostalih renomiranih kulturnih institucija diljem svijeta.
Koristeći najmoderniju tehnologiju, projekt vam omogućuje da istražite sve od drevnog Puta Svile, dvorske mode Versaillesa, do britanskog punka i otkrijete priče iza odjeće koju danas nosite.
Izložbe prikazuju modne ikone, pokretače trendova i trendsetere, kao što su: Alexander McQueen, Marilyn Monroe, Cristóbal Balenciaga, Coco Chanel, Audrey Hepburn, Christian Dior, Helmut Newton, Irving Penn, Yves Saint Laurent, Manolo Blahnik, Gianni Versace , Oscar de la Renta, Pierre Balmain, Vivienne Westwood, Issey Miyake te mnoge druge. Predmeti ikona koji su promijenili način oblačenja generacija vraćeni su u život u obliku virtualne stvarnosti.
Na izložbi su surađivali modni stručnjaci, kustosi i dizajneri, te sveučilišta, muzeji i nevladine udruge iz cijelog svijeta kako bi pokazali da je moda dio naše kulture, oblik umjetnosti i rezultat istinskog obrtništva s višestrukim utjecajem. Najsuvremenija Google tehnologija, uključujući virtualnu stvarnost, videozapise od 360°, Street View i snimke visoke “gigapixel” razlučivosti su u ovom obliku sačuvale muzejske zbirke i učinile ih dostupnima svima.
Muzej za umjetnost i obrt uključio je preko 150 predmeta iz Zbirke tekstila, mode i modnog pribora od prve haljine kupljene za muzej koja je istovremeno i jedna od najstarijih, do izložaka suvremene mode poput obuće Startas i Borosana, poznatih hrvatskih proizvoda tvornice Borovo iz Vukovara.


Foto: muo.hr
Od pojedinih predmeta, kao jedan od najvažnijih iz MUO, ističe se vjenčanica Jelke Winkler iz 1883. godine koja naglašavala stražnjicu, u stilu tzv. “cul de Paris”. Iako je dizajnirana u Beču od strane Emma Rothmayer, šivana je u Osijeku od domaćeg materijala i rukama domaćeg krojača. Uz vjenčanicu su sačuvane cipele, vjenčić s narančinim cvjetovima izrađenima od voska, ukras za ženika i cvjetni ukras.
Zanimljiva je i haljina s narodnim vezom čiji je autor Bela Čikoš Sesija. Inspirirana je podravskom narodnom nošnjom, a može se pronaći i na nekim slikama ovog umjetnika.
I konačno, vjenčanica koju potpisuje modni dizajner Igor Galaš, te predmeti s izložbe posvećene povijesti ručnog sata.
Osim neprocjenjivih izložbenih umjetnina iz Muzeja za umjetnost i obrt, spomenuti projekt daje vam uvid u planetarno popularnu Chanelovu crnu haljina iz Musée des Arts Décoratifs u Parizu, koja je srušila do tad uvriježene trendove. Zatim, salonke Marilyn Monroe iz Muzeja Salvatore Ferragamo u Firenci, svojevrsnim simbol ženske seksualnosti i osnaživanja.
Tu su džemper i suknja nadahnuti Comme des Garçons kimonom (Kyoto Costume Institute-a, Kyoto, Japan, 1983.) i korzet Vivienne Westwood iz muzeja Victoria i Albert u Londonu.
Izložba We Wear Culture je dostupna online i putem aplikacije Google Arts & Culture za iOS i Android sustave.